Snorlaxowa Kuchnia – Kolacja Wigilijna i Śledzie
Kiedyś jednak jak an standardy Wigilii karp był zbyt drogi dla przeciętnej polskiej rodziny i w szczególności w pobliżu morza na stołach królowały inne ryby. Były nimi śledzie. Dzisiaj chociaż w większości poziom życia podniósł się to jednak śledzie przetrwały próbę czasu i wciąż często goszczą na stołach w święta.Śledź w majonezie
Składniki:
50 dag filetów śledziowych
1 kiszony ogórek
oliwa z oliwek
pieprz
sól
majonez
koncentrat pomidorowy
śmietana
kapary
szczypiorek
pomidor
cytryna
Przygotowanie:
Część oliwy z oliwek wymieszać wraz z koncentratem pomidorowym oraz przyprawami. Filety podzielić na porcję, posmarować oliwą, zwinąć w ruloniki i odstawić w chłodne miejsce w wcześneijw wytworzonej mieszaninie z koncentratu pomidorowego. Ogórek pokroić, wymieszać z majonezem, śmietaną, szczypiorkiem i kaparami, a na koniec doprawić wedle gustu solą i pieprzem. Na sosie ułożyć plasterki pomidora, a na nich śledziowe filety. Na koniec skopić cytryną. Rada: Majonez możesz zmieszać z jogurtem, potrawa będzie mniej kaloryczna.
Śledzie w śmietanie
Składniki:
2 śledzie matiasy
Szklanka płynnej kwaśnej śmietany (18%)
biały pieprz
sól
1 potarte jabłko
łyżka rodzynek
cukier
sok z cytryny
zielony groszek
Przygotowanie:
Śledzie dokładnie umyć, przełożyć do miseczki, zalać wodą i odstawić na dwie godziny. W trakcie moczenia dwukrotnie zmieniać wodę. Następnie matiesy pokroić na kawałki wielkości około 5 cm i ułożyć na półmisku. Następnie zrobić sos: kwaśną śmietanę połączyć z tartym jabłkiem, opłukanymi i osuszonym rodzynkami oraz cukrem. Na koniec sos przyprawić do zamku sokiem z cytryny, solą i białym pieprzem. Następnie tym przygotowanym sosem zalać ułożone na półmisku śledzie i na koniec wykorzystać groszek do udekorowania, a sam w sobie daje też smak potrawie.
Śledź w oliwie
Składniki:
4 śledzie
½ szklanki oliwy z oliwek
¾ szklanki octu
¾ szklanki wody
grubo mielony pieprz
2 liście laurowe
2 cebule
2 kiszone ogórki
Przygotowanie:
Wymoczyć śledzie w wodzie. Następnie zagotować ocet z wodą i następnie zalać tym wcześniej wymoczone śledzie. Odstawić na dobę w chłodniejsze miejsce. Potem pokroić cebulę i sparzyć wrzątkiem. Śledzie wyjąć z octu i włożyć do słoja, a następnie pokruszyć liście laurowe i dorzucić cebulę wraz z pieprzem. To wszystko w słoju zalać oliwą, zamknąć słój i odstawić na kilka dni do chłodnego miejsca. Po kilku dniach otworzyć wyłożyć śledzenie na półmisek i obłożyć posiekaną w kostkę cebulą i ogórkiem kiszonym. Rada: Do śledzi można użyć oleju, ale z oliwą z oliwek są lepsze.
Śledzie po sułtańsku
Składniki:
1 kg matiasów
½ kg cebuli
10 dag namoczonych rodzynek
przyprawa Warzywko
puszka koncentratu pomidorowego
pieprz
Przygotowanie:
Śledzie moczyć przez dwie godziny. Po namoczeniu pokroić w paski o szerokości około 2 cm. Cebulę zaś pokroić w talarki i podsmażyć na oleju. W czasie smażenia dorzucić pieprzu i nieco przyprawy Warzywko, a przed samym końcem koncentrat pomidorowy. Następnie ułożyć kilka śledziowych części, a na to położyć warstwę cebuli z koncentratem. A na to rodzynki. Na to ponownie śledzie, a potem znowu cebulę z koncentratem i na to znowuż rodzynki. I tak do wyczerpania zapasów.