Snorlaxowa Kuchnia – Kolacja Wigilijna i Karp
Podczas przygotowania Wigilijnej Kolacji praktycznie wszyscy kontynuują tradycję dotyczącą tego, że posiłek ten powinien być postny i od wiek wieków się tego trzymano. Przynajmniej w Polsce, bo na przykład Niemcy w ten dzień upierdzielają kiełbasy, ale przecież my jesteśmy bardziej ucywilizowani i wolimy postawić na coś wykwintnego rybnego. Chociaż gatunków tych ryb jest wiele od stuleci na polskich stołach króluje królewska ryba – karp. I właśnie w tej części nasz kochany Snorlax postanowił przedstawić wam kilka pomysłów na świątecznego karpia.Smażony Karp
Składniki:
1 karp
1 cytryna
1-2 jajka
pieprz
sól
2-3 łyżki mąki
pół szklanki bułki tartej
olej do smażenia
łyżka masła
Przygotowanie:
W pierwszej kolejności rybę należy sprawić to jest usunąć łuski, odciąć głowę i płetwy, usunąć wnętrzności, opłukać, osuszyć, pokroić na dzwonka, a te pokropić już sokiem z cytryny. Następnie roztrzepać jajko, a na oddzielne talerze wsypać bułkę tartą i mąkę. Dzwonka ryby panierować kolejno najpierw w mące, a następnie w jajku i bułce tartej. Na patelni rozgrzać tłuszcz i położyć kawałki ryby. Smażymy na rumiano z oby dwóch stron dodatkowo na koniec smażąc kładziemy łyżkę masła i na małym ogniu zostawić, by ryba doszła.
Karp Faszerowany
Składniki:
karp
łyżka margaryny
pieprz
sól
kajzerka
2 jajka
125 ml mleka
15 dag pieczarek
3 łyżki masła
Natka pietruszki
Przygotowanie:
W pierwszej kolejności rybę należy sprawić to jest usunąć łuski, odciąć głowę i płetwy, usunąć wnętrzności, opłukać, osuszyć, pokroić na dzwonka, a następnie odstawić na pół godziny do chłodniejszego miejsca. Następnie obrać i opłukać pieczarki, które po chwili należy pokroić i udusić na margarynie. Żółtka jajek utrzeć z jedną łyżką masła, a następnie do tego dodać namoczoną w mleku wcześniej odciśniętą kajzerkę. Do tego dodać też ostudzone pieczarki oraz pietruszkę, a to wszystko doprawić wedle gustu. Kolejnym krokiem jest ubicie białek z jajek na pianę i wymieszanie tego wraz z resztą, by powstał w ten sposób farsz. Wracamy więc do ryby, którą trzeba osączyć, nafaszerować i spiąć wykałaczkami. Nagrzać żaroodporne naczynie, a jego dno posmarować drugą łyżką masła. Ułożyć w naczyniu rybą, naciąć ją w poprzek i posmarować ostatnią łyżką masła. Piec przez 50 minut, a w trakcie polewać sosem, który z się puści potrawa.
Karp Po Węgiersku
Składniki:
karp
włoszczyzna
olej
łyżka mąki
2 liście laurowe
ziele angielskie
2-3 cebule
50 dag pieczarek
2 czerwone papryki
1 żółta papryka
1 zielona papryka
łyżeczka mielonej słodkiej papryki
koncentrat pomidorowy mały
3 łyżki śmietany
Przygotowanie:
W pierwszej kolejności rybę należy sprawić to jest usunąć łuski, odciąć głowę i płetwy, usunąć wnętrzności, opłukać, osuszyć, pokroić na dzwonka, ale nie wyrzucać głowy i ości, bo je należy ugotować wraz z włoszczyzną i przyprawami. Dzwonka karpia zaś usmażyć na oleju. Obrać cebulę i pokroić w kostkę i podsmażyć na nagrzanym oleju dodając do niej łyżkę mielonej papryki. W 2 szklankach wcześniej przygotowanego wywaru z włoszczyzny rozprowadzić mąkę, wlać do rondla i zagotować. Obrać i pokroić w kostkę pieczarki. W paski pokroić też czerwone papryki, żółtą i zieloną. Pokrojone pieczarki i paprykę dodajemy do rondla i tak powstały sos doprawiamy koncentratem pomidorowym. Gotujemy go 5 minut. Do głębokiego półmiska wkładamy karpia, a następnie jego usmażone dzwonka zalewamy wcześniej przygotowanym sosem z rondla.
Karp Na Niebiesko
Składniki:
karp
50 dag marchewek
cebula
2 goździki
pęczek natki pietruszki
gałązka estragonu
5 ziaren czarnego pieprzu
¼ litra octu winnego
¼ litra białego wina
sok z cytryny
sól
pieprz
cukier
75 dag małych ziemniaków
40 dag porów
3 dag masła
2 szklanki bulionu warzywnego
12 dag śmietany kremówki
½ torebki zagęstnika do śmietany
1 jabłko
starta skórka z pomarańczy
2 łyżki tartego chrzanu
15 dag gęstej śmietany
Przygotowanie:
Ryba sprawić, opłukać i natrzeć od środka pieprzem oraz solą. Ugotować wywar (20 minut) z 2 l wody, wina, soku z cytryny, ½ szklanki octu, cebuli naszpikowanej goździkami, marchewki, ziaren pieprzu, natki pieprzu, estragonu oraz łyżeczki soli i cukru. Po zagotowaniu wywar przecedzić. Do brzucha karpia włożyć małą filiżankę tak, aby można go było ustawić w specjalnej metalowej rynience w garnku do gotowania ryb. Ostrożnie ustawić rybę na podstawce ponad naczyniem. Zagotować pozostały ocet. Rybę polać wrzącym octem po wierzchu tak, aby cała skóra zabarwiła się na niebiesko. Wstawić do garnka z przygotowanym wcześniej wywarem warzywno-ziołowo-winnym i gotować przez około 20-25 minut na wolnym ogniu. Ziemniaki obrać, umyć i ugotować w bulionie. Oddzielnie, w lekko osolonej wodzie ugotować pokrojone w cieniutkie paseczki pory i marchewki. Chrzan obrać i zetrzeć jeśli macie korzeń zamiast gotowego tartego, a następnie wymieszać z kwaśną śmietaną, startą skórką pomarańczową i startym jabłkiem. Przyprawić do smaku solą i cukrem. Następnie dodać do tego kremówkę ubitą z zagęstnikiem. Karpia ułożyć na półmisku, podawać z ugotowanymi ziemniakami, warzywami i chrzanem, a pozostałą gęstą śmietaną udekorować.